+420 720 135 955 info@armykup.cz

Doprava ZDARMA při objednávce zboží nad 4 000,-

90% produktů máme SKLADEM!

Zboží

odesíláme do 24 hodin!

ZASÍLÁME: GLS

Salonní pušky

V předchozím článku se objevil termín „salonní střelba“. Jednalo se o druh zábavné střelby provozované v uzavřených prostorách, která si získala oblibu kolem poloviny 19. století. To je poměrně známá věc. Méně známé však je, v některých zemích, především v podhůří Alp, se salonní střelba vyvinula do podoby sportovní disciplíny.

Střelci ze salonních pušek (Traditionsschuetzen)

Salonní pušky

Z vitrín muzeí známe především pistole pro salonní (nebo „pokojovou“) střelbu. U nás méně známá je salonní puška (německy Zimmerstutzen), tradiční zbraň, sloužící od poslední čtvrtiny 19. stol. nejen pro zábavnou, ale i sportovní střelbu, především v německy mluvících zemích pod Alpami.


Salonní pušky malých ráží slouží ke střelbě v uzavřených prostorách, a jsou považovány za levnější alternativu kulovnic. Na počátku 20. stol. některé střelecké spolky zavedly pro své členy systém střelby ze salonní pušky. Pokud nebyla k mání střelnice, střílelo se v upravené místnosti restaurace nebo v kuželně. Střelecké kluby tohoto zaměření existují v Německu dodnes (např. Zimmerschützengesselschaft o. ä.), ovšem již s moderními střelnicemi. Dnes probíhá soutěžní střelba vestoje, na vzdálenost 15 metrů.

Salonní puška – předovka s perkusním zámkem ráže 4 mm, v luxusním provedení, kol. 1870 (Archív autora)

Historie

Dějiny salonních pušek do dnešních dnů nejsou zcela objasněny. Fakta známe jen útržkovitě, mnohé snad navždy zůstane zahaleno závojem tajemství. Víme určitě, že ve čtyřicátých letech 19. stol. jistý Karl Fedor Horrmann jako první zavedl pistonové zápalky pro palné zbraně, střílející malé kulaté projektily. Rovněž je jisté, že střelba salonními puškami se zrodila v Mnichově, odkud se pak rozšířila po celém Bavorsku, do Tyrol a dál do světa.

Dobový inzerát výrobce salonních pušek C. Stiegeleho (www.feuerbixler.de)

První spolky salonních pušek v Mnichově

V r. 1855 byl v Mnichově založen střelecký spolek Bayerische Krone („Bavorská koruna“), který se o 40 let později chlubil, že je prvním střeleckým spolkem v Mnichově, jenž se zabývá skutečnou střelbou ze salonních pušek – které měly na pravé straně zámek. Naznačuje to, jak rozdílné zpočátku byly konstrukce těchto zbraní.

První známou osobou, která v r. 1854 začala vyrábět salonní pušky pro členskou základnu „Bavorské koruny“ byl mnichovský puškař Georg Leute. Spolky zaměřené na salonní střelbu však v hlavním městě Bavorska existovaly již dříve: od r. 1840 to byl „Schützenkränzchen“ („Střelecký věnec“), asi o deset let později vzniklo sdružení „Freundschaft(„Přátelství“). Po r. 1862 již v Mnichově existovalo deset spolků salonních pušek, často s romantickými názvy – Geschelschaften Alt-Bavaria („Společenstvo Staré Bavorsk“), Eichbaum („Dub“), Lilie apod.

Krásně zpracovaný exemplář salonní pušky systém „Stiegele“, kol. 1907 (www.feuerbixler.de)

Vůbec první „střeleckou asociací“, která sdružovala zájemce o střelbu ze salonních pušek, se stal Zimmerstutzen-Schützenbund München (Spolek střelců ze salonních pušek Mnichov). V hlavním mnichovském střeleckém spolku byli totiž sdruženi jen aristokratičtí střelci z „ostrých“ zbraní. Trvalo ještě mnoho desetiletí, než zpočátku podceňovanou střelbu salonními puškami uznali a začali praktikovat také etablovaní střelci.

Technika

Z technického hlediska je salonní puška zbraň s drážkovanou vložnou hlavní, která je, vzhledem k druhu střeliva, dlouhá jen 15 až 30 cm (což stačí k zajištění rotace malé střely). Jde o hlaveň používanou u ručních palných zbraní, která se vkládá a upevňuje do původní hlavně. Slouží k použití menšího (obvykle levnějšího) střeliva pro výcvikové nebo lovecké účely.

Předpokladem pro použití vložné hlavně je odpovídající odlišnost od ráže základní zbraně. Proto jsou rozšířeny vložné hlavně v ráži .22. Nicméně, existují také větší vložné hlavně pro brokovnice apod.

Vložné hlavně a střelivo do salonních pušek současnosti (Wikipedia)

Typické pro salonní střelbu je, že probíhá bez použití střelného prachu. V počátcích salonní střelby se používaly výhradně zápalky se středovým zápalem „à bombe“. Zápalka byla – u předovky – nasazena na piston a odpálena úderem kohoutku. Iniciací zápalné slože došlo k výstřelu.

U modernějších zadovek se střela obvykle vkládá před zápalku s okrajovým zápalem, ačkoli existují také hotové náboje. Zbraň se nabíjí samostatnými střelami příslušné ráže. Např. v Bavorsku byla již v r. 1878 limitována ráže 4,65 mm.

Terč pro salonní střelbu z druhé poloviny 19. stol. (Pinterest)

Současnost

V současnosti (r. 2022) vyrábí salonní pušky sériově pouze firma J. G. Anschütz v Ulmu; i tento výrobce však produkci těchto zbraní ukončuje. Díky své slabé výkonnosti jsou dostupné pro všechny dospělé zájemce. Např. v Rakousku patří salonní pušky ke zbraním kategorie C, podle § 45 Z 4 Zbrojního zákona jsou klasifikovány jako zbraně s minimální účinností, takže k jejich držení není třeba registrace. Zároveň musí být zabezpečeny před použitím neoprávněnými osobami. Salonní pušky i munice pro tento druh střelby je dostupná osobám starším 18 let.

Autor: Edgar Pachta

Zdroje:

  • Brigitte G. Hölscher: Eine kleine Geschichte des Zimmerstutzens. www.feuerbixler.de
  • Wikipedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..