+420 720 135 955 info@armykup.cz

Doprava ZDARMA při objednávce zboží nad 4 000,-

90% produktů máme SKLADEM!

Zboží

odesíláme do 24 hodin!

ZASÍLÁME: GLS

Flobertka pro americké kadety

V předchozím článku jsme nastínili historii zbraní a střeliva typu Flobert. Dnes podnikneme malý výlet přes Velkou louži, abychom se krátce seznámili s puškou, určenou zřejmě pro kadety ozbrojených sil USA. Naším průvodcem bude americký sběratel, kterému se podařilo tuto zajímavou zbraň získat.

Typická puška Flobert ráže .22 z minulého století (Archív autora)

Zbraně Flobert v USA

Pojem „flobertka“ se stal synonymem pro mnoho typů střelných zbraní – pistolí a pušek, střílejících náboji s okrajovým zápalem, které mohou obsahovat jak broky, tak i jednotnou střelu. Bohužel v některých internetových diskuzích narážíme na jméno „Flobert“ v souvislosti s puškami a náboji mnoha druhů, bez ohledu na to, zda se o typ Flobert skutečně jedná, nebo ne.

Svědčí to o faktu, že pušky Flobert nebyly v USA již od poloviny 19. stol. žádnou vzácností. Flobertky, vyráběné především v Belgii, proudily do země jako levné palné zbraně, které díky své malé průraznosti zaručovaly poměrně bezpečnou střelbu. Sloužily obvykle jako salonní střelné zbraně, ačkoli některé z nich lze označit za „zahradní zbraně“, sloužící – s využitím vhodného střeliva – k hubení škůdců.

Cena flobertek činila 2 dolary plus minus, v závislosti na provedení a modelu i časovém úseku. Ve dvacátých letech 20. stol. se za flobertku platilo kolem 2,50 dolaru, což by v přepočtu na dnešní měnu znamenalo královskou sumu 36 dolarů. Dnes se za originál ve Spojených státech platí méně než 100 dolarů, díky čemuž jsou flobertky oblíbené i mezi začínajícími sběrateli.

Pušky Flobert jsou často tak něžně titěrné, že připomínají dětské hračky, které se občas objevují na půdách starých domů nebo ve výprodeji pozůstalostí. Nejde ovšem o příliš velký omyl, vzhledem k tomu, že většina těchto zbraní byla opravdu určena pro hru – v podobě salonní (tzv. domácí) střelby. Neplatí to nicméně o všech typech pušky Flobert; některé byly určeny pro vojenskou mládež – kadety.

Slavnostní defilírka US kadetů ve West Pointu. Jejich šedé slavnostní uniformy se za 200 let změnily jen málo (Archív autora)

Kdo je to kadet

Dříve, než se vrátíme k flobertkám, řekněme si krátce o tom, kdo je (nebo byl) kadet. Podle vojenské příručky z 18. stol. kadet [] jest vlastně nejmladší mezi bratry, z toho pak pochází, že kompanie ve válce nebo u tělesné gardy nazývána kadetská […]. Přičemž mají různí potentátové zřízené školy kadetů, v nichž jsou tito mladí šlechtici vychováváni ve válečných cvičeních, řečích a vědách na náklady zeměpána, takže v dospělých letech jsou přidělováni jako způsobilí důstojníci k vojsku.

Armáda Spojených států, 1888. Zleva: důstojníci jezdectva a dělostřelectva, kadeti Vojenské akademie; všichni ve „velkých“ uniformách Autor: Henry Ogden (z archívu E. Pachty)

Výraz „kadet“ je francouzského původu, zatímco v německých zemích a v Rusku nesli tito mládenci označení junker (z něm. Jungherr = mladý pán). U nás první školu pro budoucí mladé důstojníky založila r. 1752 Marie Terezie ve Vídeňském Novém městě. Roku 1802 byla ve Spojených státech založena slavná vojenská akademie West Point.

Flobertka pro kadety

O svém typovém zařazení hovoří sama zbraň – nepochybně puška Flobert pro kadety, vyrobená v Belgii koncem 19. stol., podle návrhu nikoho jiného, než samotného otce malorážek, Louise-Nicolase Floberta.

Většina pušek Flobert má zkrácené předpažbí, které sahá jen k malé části hlavně. Zde však pažba zabírá téměř celou délku zbraně, ačkoli předpažbí podél hlavně je v tomto případě bohužel značně pokroucené. Není to však výjimka u pažeb vyráběných z tenkého dřeva, které je tak náchylnější k deformaci. Každopádně jde o poměrně vzácnou a jedinečnou variantu, na kterou může být pyšný každý sběratel.

Navíc je zajímavé, že toto „párátko“ má závěsná oka na popruh jako u vojenských pušek toho období, uchycené však napevno, bez čepů. Pro systém Flobert je také velmi neobvyklá ráže -8 mm – stejně jako celkový tvar pušky a její značení, připomínající služební zbraně. O tom, že zbraň mohla skutečně sloužit k výcviku kadetů, svědčí také její vlastnosti při střelbě. Hodí se skvěle pro výuku základů střelby, přebíjení a dril, při splnění požadavků na úsporu munice.

Kadetská puška vykazuje známky stáří a opotřebení Zdroj: Paul Peterson/Guns.com

Díky své nízké hmotnosti něco málo přes 2 kg (4,75 liber) a malé délce kolem 107 cm (42,75 palců) je puška vhodná pro terčovou střelbu na menší vzdálenosti. Její hlaveň měří 70 cm (28 palců) a má vývrt o šesti drážkách.

Zbraň nese evidentně belgické kontrolní značení, doplněné značením odpovídajícím německému zbrojnímu zákonu z r. 1891, což je dobrým vodítkem pro určení jejího stáří. Na úderníku, bloku závěru a hlavni je kontrolní značka v podobě věžičky, ačkoli ta se nevyskytuje na všech kadetských puškách. Navíc se zdá, že zbraň byla zařazena do „série“ – možná až po opuštění továrny – protože nese na závěru a hlavni značku „46“.

Pro Američana, neznalého zcela věci, je zábavné a užitečné pátrat po významu těchto evropských značek. Autor pojednání navíc připouští, že se v tomto případě může úplně mýlit. Jistě jsou ovšem také sběratelé zbraní, kteří zapomněli více, než se autor „nováček“ stihl naučit …

O služebním zařazení pušky svědčí mj. i tvar lučíku spouště Paul Peterson/Guns.com

Navždy zachována však zřejmě zůstanou tajemství popisované zbraně, jako např. ručně vyřezané „X“ na spodní straně pažby. Těžko říci, zda tak byl zaznamenán počet předchozích držitelů pušky, množství úspěšných zásahů, nebo šlo o pouhý výmysl znuděného kadeta …Pravdu se zřejmě již nedozvíme, přesto však tyto řezby propůjčují zbrani charakter a poskytují důkaz o tom, že lidské ruce, které ji kdysi držely, strávily s ní dost času na to, aby se na její pažbu mohly podepsat.

Je samozřejmost, že staré zbraně tohoto druhu jsou vždy předmětem bádání – nejen těch, jejichž sbírku obohatily, ale i všech dalších milovníků historie, jimž se sběratelé se svým kouskem pochlubí. Navíc, historické zbraně v našich rukách, nutí nás často sáhnout po literatuře, s jejíž pomocí se o nich můžeme dozvědět něco více.

Autor: Edgar Pachta

Zdroj:

  • Paul Peterson: Unknown Guns: 8mm FLOBERT CADET RIFLE? GUNS.COM
  • Jan Vogeltanz: Malý slovník starého vojenského názvosloví, Praha/Litomyšl 2008

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..