+420 720 135 955 info@armykup.cz

Doprava ZDARMA při objednávce zboží nad 4 000,-

90% produktů máme SKLADEM!

Zboží

odesíláme do 24 hodin!

ZASÍLÁME: GLS

BALISTICKÉ NOŽE

Jde o zajímavý druh zbraně, který může čeština jen obtížně pojmenovat. Název „balistický nůž“ (z angl. ballistic knife) je poněkud zavádějící, protože čepel nože má účinnost na dálku, nepohybuje se však po balistické křivce. Česká terminologie se však výrazu „balistický nůž“ víceméně přidržuje, ačkoli panují snahy o zavedení termínu „metný nůž“.

Nůž, zasahující protivníka na dálku, si dodnes spojujeme s tajnými službami mnoha států v čele s Ruskem, USA a Francií. Sovětské a ruské speciální jednotky Specnaz prý takové zbraně používaly již od 70. let minulého století. Alespoň to tvrdí známý spisovatel Viktor Suvorov ve své knize Akvárium (1986): [příslušník Specnaz] … nosí na pravém lýtku obrovský nůž … a na levém lýtku čtyři náhradní čepele. Nůž Specnaz má uvnitř silnou pružinu … která vystřelí čepel až na 25 metrů. Pokud se zabodne do stromu, není vždy možné ji vytáhnout.

Slavný balistický nůž Puda Agent Magnum

Tak alespoň zní sugestivní popis autora, bývalého příslušníka GRU a přeběhlíka na Západ. Je to však ojedinělá zmínka o držení takového nože příslušníky Specnaz, nemluvě o tom, že autor je nadán značnou dávkou fantazie. Jisté je, že podobný nůž měl A. Schwarzeneger ve filmu Commando z r. 1985 – a jeho vystřelenou čepelí zlikvidoval protivníka …

Zlatý věk balistických nožů

Skutečný původ těchto zbraní je prozatím zahalen tajemstvím, stejně jako skutečnost, jaké jednotky kterého státu je použily poprvé. Jisté je, že „balistické nože“ získaly oblibu v USA na počátku 80. let, kupodivu v civilní oblasti. Nůž byl pojatý jako bezhlučná zbraň, použitelná jako klasický nůž, nebo s „vystřelovací“ čepelí. Pro vymetení čepele je nutné zmáčknout příslušné tlačítko, zatáhnout za páčku apod., v závislosti na konstrukci nože. Pružina uvnitř zbraně pak vymrští čepel na určitou, ne však velkou vzdálenost.

Nicméně ve Spojených státech začali balistické nože pokládat za nebezpečné, protože údajně mohou prorazit ochranné součásti policejní výstroje. Federální zákon z r. 1986 tak zakazuje jejich import, mezistátní prodej, výrobu nebo držení, pokud je jeho cílem převoz zbraně do jiného státu. Zajímavé je, že držení, nošení nebo prodej balistického nože v rámci toho kterého státu USA není protiprávní, pokud se nejedná o nůž na principu palné zbraně nebo jeho úpravu, odporující předpisům.

Balistické nože, stejně jako další typy nožů, jsou zakázány také ve Spojeném království.

Nůž Puda Agent Magnum z jiného úhlu

Výhody a nevýhody

Výhoda balistických nožů spočívá především v tom, že je lze použít na dálku a s energií, která převyšuje pouhý úder nebo bodnutí. Po vystřelení čepele se však zbraň stává nepoužitelnou, takže je nutné mít v záloze přinejmenším jeden další nůž. Vymetená čepel může prorazit dřevěnou desku o tloušťce 35–40 mm, což zcela stačí na to, aby zasáhla životně důležité orgány člověka.

Značná nevýhoda spočívá v samotné koncepci těchto nožů. Stejně jako každý jiný mechanismus, který využívá sílu stlačené pružiny, nemohou být balistické nože delší dobu drženy v natažené poloze. Pružina je v tomto případě pod stálým tlakem, a hrozí její deformace. Následkem může být náhodný výstřel, nebo naopak nefunkčnost zbraně. Manipulace s takovým nožem není zrovna bezpečná, účinný dostřel je krátký. V zájmu maximální přesnosti zbraně jsou mezi jejími pohyblivými částmi jen malé mezery, čímž vzniká nebezpečí kontaminace a koroze.

Takřka s jistotou lze říci, že v současnosti balistické nože nepoužívají speciální jednotky žádné země. Jejich roli zcela nahradily moderní typy bezhlučných střelných zbraní.

Balistické nože u nás

Móda balistických nožů se nevyhnula ani našim zemím. Především díky produkci Jana Pudy z Moravských Budějovic, který se myšlenkou těchto zbraní začal zabývat již v r. 1992. Vývoj šel rychle dopředu, a mistr Puda již za dva roky zvítězil na brněnské výstavě Nůž 94 v kategorii Bojový nůž.

Vítězná zbraň nese název Puda Agent Magnum, a připomíná spíš dýku. Kompletní zbraň sestává z rukojeti, čepele, výmetné pružiny, dvou pojistek (zajišťují čepel v rukojeti po napnutí pružiny) a pochvy. Jednu pojistku tvoří šroubek na rukojeti; druhá připomíná dopravní pojistku ručního granátu: je to závlačka s kroužkem, která v zajištěném stavu prochází dvěma otvory v rukojeti a drážkou čepele.

Balistický nůž Puda Moravia 440. I zde vidíme charakteristickou pojistku s kroužkem

Celý nůž je vyroben z kvalitní kalené oceli, pochva je duralová. Napínání se provádí výhradně s čepelí v pochvě, tak, že nůž opře o zem nebo pevný předmět, pružina se nasune na vodicí část čepele, vloží se do rukojeti a rukojeť se natlačí tak daleko, až lze jejím pootočením zachytit příčný kolík nože v protilehlých výřezech. Dlužno poznamenat, že taková operace vyžaduje nemalé fyzické úsilí. Nůž se pak ručně zajistí dvěma pojistkami. Před výstřelem zbraň odjistíme, pootočíme ji za příčný kolík, který tak vyklouzne ze zářezů v rukojeti – a pružina vymrští čepel v přímém směru.

Jako maximální dostřel se uvádí přes 30 m, vymetená čepel je údajně stabilizovaná a letí hrotem vpřed jen do vzdálenosti 1,5–2 m, pak letí nepravidelně a začíná se převracet. Účinný zásah na větší vzdálenost je tedy spíš dílem náhody.

Některé typy balistických nožů nejsou poháněny pružinou, ale stlačeným vzduchem nebo plynem. Zpravidla nemusí sloužit výhradně ke střelbě, ale i jako klasický obranný nůž s pevnou čepelí.

Balistické šipky na americkém trhu. Jedny z mnoha, ve dvojím provedení

Jan Puda výrobu svých nožů ukončil kolem r. 2000, zřejmě kvůli nedostatečnému zájmu kupujících. Dnes jsou nože značky Puda vyhledávaným sběratelským artiklem. Před nedávnem se na trhu v USA objevila obdoba balistických nožů, dvou- až čtyřhlavňové balistické vrhače šipek. Poměrně slabá vrhací pružina však umožňuje maximálně střelbu do terče. Přestože je výrobci označují za „obranné“, jde tedy spíš o dětskou hračku.

Autor: Edgar Pachta

Zdroje:

  • Střelecká revue, 06/2022
  • Wikipedie
  • Internetové články a diskuze
  • Zdroj ilustrací: archív autora

Jeden Komentář

  • Jaroslav Široký napsal:

    Dobrý den, Puda výrobu ukončil protože se na nějaké výstavě neopatrný zákazník/návštěvník tímto nožem zabil. On sám to nechtěl rozebírat – jen mi na dotaz kdysi dávno odepsal (ještě přes korespondenční lístek) že “Nevyrábím je, tento nůž způsobil velké neštěstí které změnilo můj život.”
    J.Š.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..