+420 720 135 955 info@armykup.cz

Doprava ZDARMA při objednávce zboží nad 4 000,-

90% produktů máme SKLADEM!

Zboží

odesíláme do 24 hodin!

ZASÍLÁME: GLS

NANOTECHNOLOGIE V MODERNÍM VOJENSTVÍ

Vojenský hardware s podporou nanotechnologií – od frontového vojáka až po ultrakomplexní vesmírný arzenál nanobotů – docílí toho, že všechny současné zbraně hromadného ničení budou vypadat stejně primitivně, jako oštěpy a pěstní klíny pravěkých lovců. Alespoň tak soudili někteří vědci z počátku naší epochy. Měli skutečně pravdu …?

Vyspělé země současnosti vyvíjejí velké úsilí, aby každý jednotlivý voják měl co největší šanci na přežití. Budoucnost tak zřejmě patří uniformám v co nejdokonalejší kamufláži, přilbám se zabudovanými počítači pro boje ve městech, a materiálům, které umožní, aby se výstroj i výzbroj dala používat v jakémkoli podnebí a prostředí.

Robot, nebo „neporazitelný“ voják blízké budoucnosti?

K tomu čím dál větší měrou slouží molekulární nanotechnologie (MNT), což je flexibilní výrobní technologie, která bude schopná produkovat širokou škálu uniforem, výstroje i zbraní. Bude rychlá, levná, samostatná a automatizovaná, což znamená, že umožní velmi rychlou tvorbu nových zbraní a ještě rychlejší jejich nasazení. Technický výzkum z posledních let ukázal, že jakmile je vyvinuta jistá základní schopnost MNT, může být uvedena do praxe během pár měsíců. Bude to obrovský násobitel vojenského potenciálu – dostatečný k tomu, aby se ze země, která MNT ovládá, stala světová supervelmoc.

Od počátku našeho tisíciletí Národní vojenské centrum US Army v Massachusetts vyvíjí novou generaci superdestruktivních/nepřemožitelných válečníků, „předělávaných od kůže, aby z nich vznikly chodící stíhačky F-16“.

Moderní trendy kladou maximální důraz nejen na ochranu vojáka, ale i na odlehčení jeho výbavy

Neporazitelní vojáci

V příštím půlstoletí by se Dokonalý bojový stroj mohl stát skutečností. Lidé v roli vojáků potom snad ani nebudou muset rozpoznávat přítele od nepřítele, a rozhodovat, zda jej zabít, či nikoli. Zrychlený pokrok v kyborgské inteligenci umožní, že bojoví roboti se takto budou moci rozhodovat rychleji a přesněji, než člověk s jeho pomalejším myšlením. Alespoň taková je teorie. Bojiště budoucnosti mohou být natolik pohyblivá, že s ekvivalentními schopnosti „nepřítele“ v rychlém rozhodování, lidé zkrátka nebudou schopni držet krok.

Srovnání s filmovým Terminátorem pak nebude přehnané. Dlouhý seznam nových nanotechnologií se vztahuje: na neprůstřelné tkaniny o hmotnosti trička; pevné, lehké materiály na výrobu zbraní; systémy vidění skrze zdi, připojené k helmám nebo brýlím; uniformy s vestavěnými bezdrátovými komunikačními sítěmi, které propojují šepot a zrak vojáka lokálně i s velitelskými centry na jakémkoli místě světa; chytré kulky, které jsou ekvivalentem raket, naváděných na teplotu; nanoboty v uniformách, navržené tak, aby vojáka učinili fyzicky silnějším, rychlejším a dokonce i neviditelným. Nanotechnologie v textilu způsobí, že se váha vojenské výstroje sníží až o 75– 80 %.

Jeden z možných typů válečníka 21. stol.

A konečně, podle jednoho názoru z doby před 20 lety, „ jsou na obzoru vojenské systémy (včetně zbraní), které budou příliš rychlé, příliš malé, příliš početné a příliš složité na to, aby je mohli řídit lidé“. (TK Adams: Future Warfare and the Decline of Human Decisionmaking).

Co kdyby …

Podle Marka A. Gubruda, fyzika z Marylandské univerzity, „[…] bude paradoxní, že když se naši neporazitelní vojáci spolu s roboty pustí do boje se stejně neporazitelnými vojáky a roboty nepřítele a navzájem se zničí, kdo tedy válku vyhraje nebo prohraje? Jakým přínosem jsou investice do nejvyšších schopností intelektu, vědy a kapitálu věnované vyspělým zbraním a obraně pro to, aby se svět stal lepším a bezpečnějším místem? Nabízí se nevyhnutelná otázka, proti čemu se vlastně bráníme, co chráníme a proč? A jaký je příslib, že nanotechnologie a další vymoženosti vědeckotechnického pokroku zajistí zvýšení životní úrovně pro celé lidstvo?“

Útočné pušky Sig Sauer nové generace. Nahoře: NGSW-AR; dole: NGSW-R Zdroj: Sig Sauer

Pokud ovšem nějaké dvě země začnou soutěžit ve vyzbrojování MNT, bude těžké očekávat mírový výsledek. Jaderné zbraně jsou nemotorné, zanechávají odpad a není snadné vyrobit je: snazší je jejich skladování, než použití. Zbraně na bázi MNT mohou být obratnější, přesnější a rychlejší co do vývoje, avšak téměř okamžitě zastarají. Dočasná výhoda v závodech ve zbrojení MNT by silně sváděla k prvnímu úderu. Zabránit válce vedené MNT nebude snadné.

Hrdinové scifi komiksů již nemají daleko ke vzhledu skutečných vojáků a policistů. Lze hádat, že elegantní brýle dívce umožňují – přinejmenším – noční vidění …

Filozof, architekt a vynálezce Buckminster Fuller (byly po něm pojmenovány magnetické kuličky „buckyballs“) ve své knize Critical Path (Kritické řešení, 1980) komentuje zastaralost Mithusovy teorie nedostatku a Darwinova přežití nejschopnějších: „Ani velké mocenské a finanční struktury světa, ani odborností zaslepení vědci, ani populace obecně si neuvědomují, že díky všestranně technicky integrovatelné, neviditelné revoluci v metalurgii, chemii a elektronice, lze zacházet čím dál více se stále menším množstvím váhy a objemů materiálu, ergů energie a sekund času, takže je dobře možné zabezpečit, aby všichni na Zemi, žili na mnohem vyšší úrovni, než kdokoli předtím poznal. Už nemusí existovat ,tvé‘ nebo ,mé‘. Sobectví je zbytečné a od nynějška se již nelze řídit pouhou myšlenkou přežití. Válka je anachronismus.“

Kéž bychom mu mohli dnes dát za pravdu!

Existuje několik možností, jak vojenský vývoj MNT může vyústit ve válku s katastrofálními následky. Např. působením některých asijských států …

autor článku: Edgar Pachta

  • Obrázky (kromě č. 4), pocházejí z archívu autora článku.
  • Hlavní zdroj: Galen Fous: Nanotechnology and Warfare. Nano News-Now, 2003

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..